Małopolskie Zalipie – co warto zobaczyć w tej niespotykanej wsi?

krajobraz

Jest jedną z najpiękniejszych wsi, jakimi może nas oczarować Małopolska, a spacery po jej terenie każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Zalipie, bo o tej wsi mowa, to piękne domy oraz malowidła, które zdobią ich zewnętrzne ściany. Tu, w niewielkiej odległości od Tarnowa, wciąż można ujrzeć drewniane domy i podwórka ze studniami, psimi budami i innymi dodatkami, które łączy jedno – kolorowe kwiaty, które naniosły na nie miejscowe artystki.

Zalipie (Małopolska) i intrygujące malowane chatki

Tradycja malowania chat ma się z Zalipiu doskonale. I choć już w XIX wieku zdobienie chat było w tej części kraju popularne, największe zasługi w tej dziedzinie sztuki ludowej miała pani Felicja Curyłowa. Urodzona w 1904 roku, od dzieciństwa zajmowała się malarstwem. A że swój dom ozdobiła wyjątkowo pięknie, dość szybko zainteresowali się nią miłośnicy sztuki ludowej, coraz częściej szukający ciekawych miejsc i dzieł w rejonie Tarnowa. W tej oto sposób Zalipie stało się znane, a z czasem przemieniło się w jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Małopolski. Jakie atrakcje przyciągają tu dziś turystów z różnych zakątków kraju?

Zwiedzanie Zalipia to przede wszystkim wizyta w domu Felicji Curyłowej, który obecnie jest wykorzystywany jako placówka muzealna

Od śmierci artystki niewiele się tu zmieniło, dzięki czemu goście zwiedzający jej dom wciąż mogą oglądać zabytkowe meble, obrazki świętych oraz poszewki ozdobione ludowymi haftami. Największe wrażenie robią jednak malowidła, które zdobią ściany domu oraz piece.

Całość prezentuje się wspaniale, a czas spędzony na poznawaniu tego miejsca z pewnością nie będzie czasem straconym. Warto też wybrać się na spacer po Zalipiu i przyjrzeć innym domom. I one mogą się pochwalić pięknymi dekoracjami, które przyciągają uwagę i cieszą oczy. Malowidła zdobią też miejscowy dom kultury, znany jako Dom Malarek, oraz wnętrze kościoła parafialnego. Wszystko to sprawia, iż wizyta w Zalipiu jest wspaniałą przygodą, która może się na długo zapisać w pamięci każdego z nas.

źródło: https://www.region24.pl/ – blog o Krakowie i Małopolsce