Polskie skarby – Góry Stołowe

Skalne labirynty, ciekawe formy skalne i liczne punkty widokowe – oto główne czynniki, dzięki którym Góry Stołowe stały się jednym z ciekawszych kierunków naszych wypraw. Te góry mają się czym pochwalić, a wycieczki po ich terenie każdemu z nas dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?
Góry Stołowe są obszarem wyjątkowym z kilku względów. Wielkim ich walorem jest oryginalna budowa geologiczna. Są to jedyne w Polsce góry płytowe, zbudowane z ułożonych naprzemiennie warstw piaskowców oraz margli.

Nieoczywiste korzyści płynące z chodzenia po górach

Najpiękniejsze partie tych gór od 1993 roku są objęte ochroną w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych. Dodatkowo w górach tych powstało kilka rezerwatów, takich jak Szczeliniec, Błędne Skały czy Wielkie Torfowisko Batorowskie, kuszące ciekawymi zespołami roślinności bagiennej. Atrakcyjnym celem wycieczki są tu również Skalne Grzyby i Radkowskie Skały – punkty znane z wyjątkowo malowniczej scenerii. W Górach Stołowych warto też odwiedzić Skały Puchacza oraz Białe Skały. A co z punktami wypadowymi te góry? Dobra baza noclegowa czeka w Kudowie, tanie noclegi w kameralnej atmosferze można też znaleźć w Karłowie oraz w Pasterce. Każda z tych miejscowości będzie bardzo dobrym punktem wypadowym w góry oraz atrakcyjnym miejscem na wczasy dla tych, którzy kochają sudeckie atrakcje.

1 thought on “Polskie skarby – Góry Stołowe

Comments are closed.