Alpinizm jest najstarszym z wszystkich sportów górskich. Można go zdefiniować jako wspinaczkę na góry. Alpinizm jako sport pojawił się w XVIII wieku, kiedy to Jacques Balmat i Michel-Gabriel Paccard po raz pierwszy dotarli na szczyt Mont Blanc, najwyższy szczyt Alp, na wysokości 4.810 m, co było jak na owe czasy wielkim wyczynem.

Stopniowo, alpinizm ewoluował do dnia dzisiejszego. Dziś dobry alpinista musi umieć jeździć na nartach, wspinać się po skałach, lodzie lub terenie mieszanym, który łączy w sobie skałę i lód. Ponadto, alpinista będzie potrzebował dobrej orientacji w terenie.

Przygotowanie fizyczne.

Alpinizm, rozumiany w najczystszej postaci jest chyba najbardziej wymagającym sportem, zarówno pod względem fizycznym, jak i technicznym. Aby stawić czoła największym górom ważne jest, aby mieć opór psychiczny i odpowiednie zaplecze. Musisz być przygotowany fizycznie i psychicznie do stawienia czoła zimnu i innym trudnym warunkom pogodowym. Ważne jest, aby podejść do tematu bez obaw, ale z odpowiednim szacunkiem zarówno, nie przeceniając naszych możliwości, jeśli chodzi o stawienie czoła wyzwaniom, jakie stawia natura.

Niezbędne wyposażenie.

Po pierwsze, jakość materiałów i waga, te dwa czynniki decydują w dużej mierze o powodzeniu naszej inicjatywy. Bez materiału, który spełnia minimalne wymagania techniczne, możemy mieć pewność, że zrezygnujemy z wchodzenia na górę przy pierwszej okazji lub wydarzy się problem techniczny .

Wyposażenie, ciepłe ubrania i buty muszą uwzględniać warunki pogodowe, trudność wybranego szlaku oraz wrogie środowisko, zwłaszcza w sezonie zimowym. W związku z tym osłony przed wiatrem, podszewki, spodnie i inne elementy, które planujemy zastosować, muszą być wykonane z materiałów termoizolacyjnych o wystarczającej elastyczności, odporności na tarcie i ścieranie odpowiedniej do środowiska.