4 najciekawsze trasy na piesze wycieczki w Polsce

Piesze wycieczki cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów wiosną oraz latem, ale często też jesienią i zimą, gdyż obecnie w Polsce pogoda pozwala na podróżowania nawet w zimniejsze miesiące.

Zachęcamy do sprawdzenia 4 najbardziej interesujących, polskich tras na piesze wycieczki.

  1. Babia Góra – królowa Beskidów

Babia Góra to znane miejsce spacerowe w południowej Polsce. Jest położona na granicy polsko-czeskiej. Często nazywa się ją Matką Niepogód, gdyż pogoda na jej szczycie może się diametralnie różnić od tej poniżej. Jej atrybutem jest wysokość. Licząc 1725 metrów, jest najwyższą polską górą, jeśli wykluczymy Tatry.

Szczególnym wydarzeniem, które możemy obserwować ze szczytu Królowej Beskidów, jest wschód słońca. U jej podnóża znajdują się parkingi, na których możemy bez obaw zostawić nasz samochód. Do wyboru mamy kilka tras, różniących się długością i stopniem trudności.

Aby zdobyć Babią Górę, powinniśmy zarezerwować sobie około 6 godzin, gdyż do pokonania mamy prawie 14 kilometrów. Pamiętajmy o prawidłowym zachowaniu, gdyż szlak wiodący na Babią Górę leży w granicach Babiogórskiego Parku Narodowego.

Tutaj znajdziesz poradnik o tym jak ciekawie zaplanować wycieczkę w Bieszczady z portalu wyruszam.pl.

  1. Połonina Wetlińska

Mimo że Połonina Wetlińska jest jednym z najpopularniejszych szlaków w Bieszczadach, wciąż może nas zaskoczyć swoim pięknem. Swoją nazwę wywodzi z nazwy miejscowości Wetlina, która znajduje się u jej podnóża. Wchodząc na szlak turystyczny, powinniśmy zachowywać się należycie, ponieważ cała okolica jest częścią Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Sam szlak nie należy do trudnych.

Nie znajdziemy na nim skalistych i stromych podejść. Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że będziemy mieli trochę do przejścia, gdyż cała trasa to 14,5 kilometra. Powinniśmy zarezerwować sobie trochę czasu, tym bardziej że u celu wędrówki możemy spędzić chwile w tamtejszym schronisku o osobliwej nazwie – Chatka Puchatka.

  1. Dolina Kościeliska

Tym razem odwiedzamy Tatry, w których możemy wyróżnić dwie największe doliny. Na pierwszym miejscu jest Dolina Chochołowska, jednak tuż za nią na drugim miejscu plasuje się Dolina Kościeliska. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach Zachodnich.

Już na samym początku możemy podziwiać widok na Giewont. Przed wejściem do doliny możemy skorzystać z parkingu, na który powinniśmy zarezerwować pieniądze. Sam szlak jest łatwy i przyjemny, ponieważ do celu prowadzi wyrównana i ubita droga. Po przejściu 9 kilometrów dojdziemy do Schroniska, gdzie po regeneracji sił możemy ruszyć w dalszą drogę.

Idąc do schroniska, mijamy wiele ciekawych miejsc, ponieważ dolina ta według legend była miejscem grasowania zbójników. Ich ślady możemy zobaczyć w licznych kapliczkach i pamiątkowych tablicach. Według legendy gdzieś w dolinie został ukryty skarb, który do dzisiaj szuka na szczęśliwego odkrywcę…

  1. Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd jest jednym z najbardziej interesujących szlaków, które możemy przejść na piechotę. Niemożliwym jest jednak pokonanie go w całości w jeden dzień, gdyż liczy on aż 163 kilometry! Wędrówkę można rozpocząć w Krakowie, kończąc ją w Częstochowie.

Sama nazwa „Orle Gniazda” pochodzi od wysokich wież zamków, które są głównymi drogowskazami szlaku, oraz jego największą atrakcją. W skalnych pasmach możemy spotkać aż 11 warownych budowli. Świetną alternatywą jest przejechanie podobnego szlaku na rowerze. Ścieżka rowerowa wzdłuż szlaku liczy niespełna 190 kilometrów.