Sarajewo – co warto zobaczyć?

Sarajewo

Kto w czasie wycieczki po Bośni i Hercegowinie zwiedzi Sarajewo, ten nie będzie żałować. Co warto wiedzieć na temat tego miasta?

Sarajewo to miasto, które wielu z nas kojarzy z trudną historią i wojną domową w Jugosławii. Wciąż możemy zobaczyć tu wiele miejsc, które o tych trudnych czasach nam przypominają. Obok nich toczy się jednak normalne życie, a turyści zaglądają tu, by nacieszyć się bałkańską atmosferą oraz kontaktem z unikalnymi zabytkami. Sarajewo zaskakuje przede wszystkim swoją różnorodnością oraz wielokulturowym charakterem. Często mówi się o Sarajewie jako o europejskiej Jerozolimie, co ma swoje uzasadnienie. W czasie wycieczki po mieście spotkamy się aż z czterema religiami, a każda z nich miała i ma istotny wpływ na charakter współczesnego Sarajewa. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Zwiedzanie Sarajewa warto zaplanować tak, by znaleźć czas na dłuższy pobyt na terenie tutejszej starówki. Czeka tu m.in. turecki rynek oraz wiele domów, utrzymanych w typowo bośniackim stylu. Ażurowa studnia Sebilj, katedra Serca Jezusowego, synagoga oraz zabytkowy meczet Begova džamija – oto najważniejsze obiekty, z jakimi spotkamy się w tej części Sarajewa. Miasto to kusi również miłośników historii, którzy chętnie odwiedzają miejsce, w którym rozpoczęła się I wojna światowa. To punkt nad rzeką Miljacką, który zapisał się w dziejach Europy jako miejsce zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga. Na uwagę turystów odwiedzających Sarajewo zasługuje też punkt Spotkania Kultur oraz Wieczny płomień – miejsce, w którym od 1946 roku pali się ogień przypominający o ofiarach II wojny światowej.

Po Sarajewie można też wędrować śladem prawosławnych. O ich obecności w mieście przypomina m.in. Sobór Narodzenia Matki Boże, znany jako największa cerkiew Sarajewa (i jedna z największych w krajach bałkańskich). W mieście znajdują się również dwie czynne synagogi, przy czym miejsce szczególne zajmuje Stara Synagoga z połowy XVI wieku. Aż do czasów II wojny światowej była ona głównym ośrodkiem kultury i religii sefardyjskich Żydów na Bałkanach. Po wojnie pełniła różne role, będąc m.in. siedzibą Muzeum Żydowskiego. Od 2004 roku znów jest miejscem modlitwy, w którym miejscowi Żydzi spotykają się z okazji najważniejszych świąt.

Drugą synagogę w Sarajewie zbudowano na początku XX wieku dla Aszkenazyjczyków. Choć wojny światowe i rozpad Jugosławii odbiły się na tym obiekcie, i on wrócił w ręce gminy żydowskiej i służy wyznawcom judaizmu. Dumą żydowskiego Sarajewa jest też cmentarz – druga najstarsza w Europie żydowska nekropolia, mogąca się pochwalić wspaniałymi nagrobkami. Nie lada gratką dla miłośników historii i sztuki cmentarnej będzie też wizyta na terenie cmentarza muzułmańskiego Kovači, na którym pochowany jest pierwszy prezydent Bośni i Hercegowiny – Alija Izetbegović.

Czym jeszcze może nas oczarować Sarajewo? Warto zwrócić uwagę na Most Łaciński oraz na neoromański ratusz miejski. Dla tych, którzy lubią miejskie ciekawostki, ważnym punktem na trasie zwiedzania Sarajewa będzie Przekorny Domek – tradycyjny bośniacki dom, który już kilka razy miał być rozbierany, jednak – dzięki uporowi właściciela – przetrwał do naszych czasów. Nowszą atrakcją miasta jest wioska olimpijska, która przypomina o sportowym święcie z 1984 roku. Podczas wizyty w Sarajewie warto się też wybrać na wzgórze Trebević, z którego roztacza się piękny widok na okolicę. A ponieważ można tu wjechać kolejką, każdy turysta dostanie się tu bez wysiłku.

Piękne miejsca znajdziesz tez na Podkarpaciu, a ich szczegółowe opisy na https://www.epodkarpacie.com.

Sarajewo to piękne miasto, które z jednej strony wciąż pełne jest pamiątek z czasów wojny prowadzonej w latach 90. XX, z drugiej – zachwyca swym charakterem. Tu różne religie i kultury łączą się ze sobą, a cenne zabytki zachwycają swoją formą. To miasto zachwyca, a wycieczki po jego terenie będą dla każdego z nas wspaniałą przygodą.