Srebrna Góra i jej skarby – dlaczego warto odwiedzić Sudety?

Dla jednych to przede wszystkim piękne miasteczko, które może się pochwalić ciekawą zabudową oraz malowniczą okolicą.

Dla innych Srebrna Góra to przede wszystkim ciekawa historia, o której przypomina potężna twierdza. Jest ona cennym zabytkiem oraz jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po ziemi kłodzkiej. Wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku, do dziś zachwyca i swoimi rozmiarami, i rozwiązaniami, z których skorzystano przy jej budowie. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Srebrna Góra – dlaczego warto ją odwiedzić?

Twierdza Srebrna Góra dumnie wznosi się na granicy dwóch pasm górskich: Gór Sowich oraz Gór Bardzkich. Jej lokalizacja sprawia, że spacer po jej terenie jest szansą na nacieszenie się pięknymi widokami. Można tu z góry spojrzeć i na kotlinę, i na miasto. Najważniejsze są tu jednak wiekowe fortyfikacje, których zwiedzenie dla każdego z nas stać się może jedyną w swoim rodzaju przygodą. Główną atrakcją jest tu fort Donżon – główny element twierdzy Srebrna Góra. Obiekt ten został przystosowany do potrzeb turystów, a spacer po jego terenie staje się wyjątkową lekcją historii. Co można zobaczyć w jej trakcie? Uwagę przyciągają tu potężne basteje oraz ceglane mury, osiągające wysokość 12 metrów.

Więcej artykułów o Sudetach znajdziesz w serwisie www.sudecki.pl.

Można tu również ujrzeć kazamaty oraz pomieszczenia dla załogi. Głęboka fosa, stanowiska na działa – oto kolejne atrakcje, jakie czekają na turystów pragnących zwiedzić twierdzę w Srebrnej Górze. Warto też w czasie wycieczki po tej części Sudetów znaleźć trochę czasu na spacer w rejonie fortu Ostróg. Wzniesiony na zboczach Gór Bardzkich, był w okresie Wiosny Ludów wykorzystywany jako więzienie. Dziś opiekują się nim harcerze, dzięki którym w okresie letnim można zajrzeć na teren tej ciekawej fortyfikacji.