Wybrane ciekawostki o Karkonoszach – tego nie wiedziałeś!

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, które rozciąga się na długości czterdziestu kilometrów. Ze względu na malownicze krajobrazy i ukształtowanie terenu przyciągają mnóstwo miłośników przyrody oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

W okolicznych miejscowościach znajduje się również sporo atrakcji historycznych i architektonicznych. Jakie ciekawostki na temat tych gór warto poznać?

Co warto wiedzieć o Karkonoszach?

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach jest Wodospad Kamieńczyka, który przyciąga turystów z całego świata. To właśnie tutaj kręcone były ujęcia do popularnej ekranizacji powieści C.S. Lewisa pod tytułem „Opowieści z Narnii”

W Karpaczu znajduje się najstarszy w Polsce drewniany kościół. Co ciekawe, jest to konstrukcja norweska. Kościół Wang został sprowadzony do Polski dopiero w XIX wieku, chociaż zbudowano go z bali na przełomie XII i XIII wieku. W Szklarskiej Porębie znajduje się szlak kamiennych drogowskazów, który uznaje się za jeden z najciekawszych szlaków pieszych w Karkonoszach. Drogowskazy stanowią tutaj wielkie głazy, w których wytłoczono mijane na trasie atrakcje. Najpopularniejszym kamieniem w całych Karkonoszach jest tak zwany Chybotek, czyli wielki głaz, który można bez problemu rozkołysać. Legenda mówi, że kamień ten miał blokować wejście do podziemnego skarbca.

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, która wznosi się na ponad 1600 metrów nad poziomem morza. Szczyt ten przyciąga miłośników gór z całego świata, a ponadto należy do Korony Gór Polskich, Korony Europy, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.

Więcej ciekawych faktów o Karkonoszach znajdziesz w serwisie: https://www.karkonoskie.pl/.