O czym warto pamiętać podczas trekkingu po górach jesienią?

Jesień to wspaniała pora roku na trekking. W rzeczywistości jest to prawdopodobnie najlepszy czas na wędrówki, dzięki wyjątkowym kolorom krajobrazów, wciąż łagodnym temperaturom i temu, że trasy są mniej zatłoczone.

Nie należy jednak zapominać, że jesień to pora przejściowa i z tego powodu może czasem płatać figle mniej doświadczonym wędrowcom. Podobnie jak na wiosnę, decydując się na zorganizowanie jesiennego wypadu, musimy być przygotowani na każdą nagłą zmianę pogody – deszcz czy spadek temperatury. Dlatego lepiej tworzyć trasy trekkingowe lub wędrówki kierując się jakimiś konkretnymi radami uwzględniającymi specyfikę jesieni. Idealnym miejscem jest Szczyrk w Beskidach na jesienne wędrówki!

Dobrze zapoznaj się z pogodą

Trasy są mniej zatłoczone, faunę można obserwować spokojniej, a roślinność nabiera gamy niesamowitych jesiennych kolorów, niepowtarzalnych w tym sezonie. Bez wątpienia przyroda jesienią oferuje wędrowcom idealną okazję do wspaniałych spacerów. Chłodniejsza temperatura poranka staje się cieplejsza wraz z obecnością słońca, które rozgrzewa kości i mięśnie, dzięki czemu spacer po lesie czy po górach jest przyjemniejszy.

Przed trekkingiem jesiennym nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Jesienią pogoda może się gwałtownie zmieniać, zwłaszcza w rejonach górskich, dlatego należy pamiętać o znacznych różnicach temperatur między dniem a nocą. Te zmienne trzeba będzie wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy i odzieży na trekking, ale także tego, co spakować do plecaka na wypadek ochłodzenia, wiatru czy deszczu.

Buty turystyczne, odzież trekkingowa, kijki trekkingowe… Przygotuj swój jesienny sprzęt trekkingowy i zorganizuj go odpowiednio w plecaku. Oprócz zabrania ze sobą odpowiednich ubrań, butów i kijków na jesienny trekking, nie zapomnij o spakowaniu odpowiedniego plecaka, w którym powinny znaleźć się inne elementy wyposażenia, które mogą być przydatne, gdy chodzi o odnalezienie drogi lub w przypadku nagłych zmian pogody, które są typowe dla sezonu jesiennego.

Przygotuj swój sprzęt na trekking jesienią

Część sprzętu trekkingowego znajdzie się w plecaku, który powinieneś dobrać do swojego wzrostu i wagi oraz liczby dni, przez które będziesz wędrować. Jeśli nie zamierzasz spędzić więcej niż jednego dnia, najbardziej wskazane są plecaki trekkingowe o pojemności od 10 do 20 litrów, jeśli jednak podróżujesz przez kilka dni, powinieneś zabrać plecak o pojemności około 40 litrów, który pozwoli Ci zabrać więcej ubrań i sprzętu. Bądź ostrożny, kupno plecaka większego niż potrzeba niesie ze sobą niebezpieczeństwo wypełnienia go przedmiotami nieprzydatnymi na trasie, noszenia zbędnego ciężaru. Materiał, z którego wykonany jest plecak powinien być jednak lekki, ale wytrzymały. Kolejną podstawową cechą, którą musi posiadać jesienny plecak trekkingowy jest nieprzemakalność.