Jak przygotować się na wypad w góry?

Wyjazd w góry, nawet bardzo krótki, może być najlepszym lekarstwem antystresowym, jakie można sobie wyobrazić. I dlatego może to być naprawdę satysfakcjonujący wyjazd. Nie tylko z powodu korzyści psychicznych i oderwania od rutyn. Dobry trekking ma również korzyści fizyczne, nie zapominając o kontemplacji miejsc tak różnych od naszej codzienności. Przed wyjściem w góry należy jednak wziąć pod uwagę wiele z poniższych wskazówek:

Sprawdź pogodę

Dzięki różnym stronom internetowym, mediom i różnym aplikacjom można dziś z dużą dokładnością poznać prognozę pogody na najbliższe godziny.

Jeśli więc zamierzasz wyruszyć w plener, sprawdź to, bo dzięki temu będziesz lepiej poinformowany, a nawet będziesz mógł anulować wycieczkę, jeśli prognozy będą bardzo złe. Zła pogoda w górach może być bardzo poważnym zagrożeniem.

Gdzie nocować?

Kolejną ważną kwestią podczas wyjazdu w góry jest jasne określenie miejsca, w którym zamierzamy nocować. Istnieje wiele możliwości. Od darmowego kempingu po schronisko, odległy urokliwy hotel czy pole namiotowe. W każdym z tych przypadków należy zarezerwować i zawsze zabrać niezbędne rzeczy. A jeśli zdecydujesz się na swobodny biwak, musisz wziąć pod uwagę przepisy dotyczące miejsc niebezpiecznych, np. w pobliżu rzeki. Albo jeśli jest to zabronione np. w niektórych specjalnie chronionych obszarach przyrodniczych. Ciekawe miejscówki do nocowania znajdziesz w https://www.polanczyk24.pl

Mapa i telefon komórkowy

Nasze telefony komórkowe stały się naszymi GPS-ami, mapami i kompasami. Ale dodatkowo zawsze dobrze jest mieć taką trasę wydrukowaną. Nigdy nie wiesz, czy nie zabraknie Ci baterii lub zasięgu, nie zgubisz telefonu lub nie zamoczysz go. Krótko mówiąc, kartka papieru nie zwiększa wagi plecaka, a może być bardzo ważnym zasobem.

Noś dobre obuwie

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na szlak turystyczny, krótką wycieczkę, czy dłuższą wyprawę trekkingową, będziemy mieli tylko jeden środek lokomocji: stopy. Dlatego tak ważne jest noszenie odpowiedniego obuwia.

Przygotowanie plecaka

Jest to przedmiot niezbędny, a w nim znajdują się rzeczy, których nigdy, przenigdy nie powinno zabraknąć. Na przykład: coś ciepłego do ubrania, woda, przekąski, czapka i krem do opalania.