Co powinieneś wiedzieć o Santa Cruz de la Sierra w Boliwii?

santa-cruz

Santa Cruz de la Sierra jest najbardziej zaludnionym miastem w Boliwii. Ciepły klimat, bujna roślinność i piękno budynków sprawiają, że jest to idealny cel podróży.

Krótka historia Santa Cruz de la Sierra

Początki miasta Santa Cruz de la Sierra sięgają 1561 roku. W tym właśnie roku Hiszpan Ñuflo de Chavez założył je nad brzegiem rzeki Sutús. Jednak, jak chciał los, nie była to ostateczna lokalizacja. W 1563 roku tubylcy z tego regionu zbuntowali się i zniszczyli miasto założone przez hiszpańskiego kapitana. W 1592 r. Santa Cruz zostało przeniesione na nowe miejsce. Choć nie był to też ostateczne miejsce. W ten sposób miasto przeniosło się dwukrotnie w nową lokalizację.

Trzeba jednak powiedzieć, że terytorium, które obecnie tworzy prowincję Santa Cruz, było już zamieszkane przez grupy różnych grup etnicznych i kultur. W XVI i XVII wieku Santa Cruz de la Sierra bardzo się rozwinęło. I to wszystko pomimo tego, że otaczały go grupy niezewangelizowanych Indian, którzy ciągle się buntowali.  Po odzyskaniu niepodległości Santa Cruz weszło w powolną fazę dekadencji i zapomnienia, która zakończyła się po 1950 roku. Wtedy też zbudowano sieć dróg i linii kolejowych łączących miasto z resztą kraju. W ten sposób w ciągu niespełna 25 lat Santa Cruz de la Sierra stało się drugim co do wielkości miastem Boliwii i departamentem o największej liczbie ludności w kraju.

Co zwiedzić w Santa Cruz de la Sierra?

Dziś Santa Cruz jest miastem nowoczesnym, ale udało mu się zachować swoje historyczne dziedzictwo. I to w samym sercu regionu Amazonii. Nie sposób więc nie zauważyć bujnej roślinności. Warto też przespacerować się po historycznym centrum miasta z pięknymi ulicami w i alejami, z tętniącym życiem placem 24 de Septiembre.

Katedra w Santa Cruz de la Sierra

Jest to budowla w stylu eklektycznym, powstała w wyniku przebudowy starej świątyni przez marszałka Andrésa de Santa Cruz w 1838 roku. Jednak ta konstrukcja szybko stała się przestarzała i mała, dlatego francuski architekt Felipe Bestres zaprojektował świątynię, którą możemy oglądać dzisiaj.

Muzea

W Santa Cruz de la Sierra nie można pominąć licznych muzeów. Wyróżnia się Museo Catedralicio de Arte Sacro de Santa Cruz de la Sierra. Znajduje się obok katedry i eksponuje jej skarby. Jest ono największe w całej Boliwii i najlepiej zachowane. Wśród nich są dzieła sztuki z XVII i XVIII w. Warto też odwiedzić Regionalne Muzeum Historyczne. Mieści się w domu w stylu secesyjnym i prezentuje kolekcję eksponatów archeologicznych.

Zajrzyj też do muzeum na stadionie we Wrocławiu, gdzie dowiesz się wielu fantastycznych ciekawostek.