Bezpieczne wakacje w górach — co zabrać i jak bezpiecznie spędzić czas?

gory

Nadszedł czas wakacji. Większość z nas przygotowuje się do wypoczynku lub dopiero go planuje. Większość z nas wybierze się na wakacje w góry. Niestety co roku słyszymy o wypadkach w górach, często niestety śmiertelnych. Dlatego przygotowaliśmy mały poradnik o tym, jak bezpiecznie zorganizować wakacje w górach — co zabrać na wędrówkę po górach, jak się przygotować do górskich eskapad.

Planuj z wyprzedzeniem

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, planując wakacje w górach, jest planowanie z wyprzedzeniem. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem lub alpinistą, możesz nie znać ryzyka związanego z przebywaniem na dużych wysokościach. Jeśli nie zaplanujesz najgorszego scenariusza, możesz nie być przygotowany na wszystko, co może się nie udać. Należy zawczasu przygotować się na zmiany pogody, ekstremalne upały, burze, czy nagłe wypadki medyczne.  Jeśli w ciągu roku nie uprawiasz wspinaczki, przed wyjściem na szlak przygotuj ciało — zrób rozgrzewkę, a najlepiej kilka dni wcześniej trochę poćwicz.

Noś odpowiednią odzież

Planując wakacje w górach, trzeba też zadbać o własny komfort. Odpowiednia odzież może mieć ogromny wpływ na samopoczucie podczas podróży. Na przykład wspinaczka wysokogórska wymaga odzieży, która jest oddychająca, lekka i wodoodporna. Idealna para butów do chodzenia powinna być oddychająca, wytrzymała i mieć elastyczne palce, a także solidną podeszwę. Buty najlepiej kupić w sklepie sportowym. Dobrze mieć ze sobą zapasowe sznurówki, czy wygodne wkładki.

Pamiętaj o naładowaniu telefonu

Podczas wędrówki w góry warto mieć naładowany telefon i mieć go zawsze przy sobie. Do plecaka zapakuj również naładowany power bank, ewentualnie przenośną baterię słoneczną. Wybierając się w góry zawsze miej przy sobie telefon do GOPR i najbliższej rodziny, aby w razie konieczności wezwać pomoc. Ważne numery dobrze mieć również zapisane w notesie.

Zabierz kompas i mapę

W górach pogoda jest bardzo zmienna i w ciągu paru minut słoneczny dzień może przerodzić się w poważną burzę. Dlatego zawsze przed wyjściem sprawdzaj lokalną pogodę. Do plecaka zawsze zabierz mapę szlaków i kompas, aby łatwiej zorientować się w trenie, gdy nagle zrobi się ciemniej.

Pamiętaj o wodzie i przekąsce

Do plecaka zawsze zapakuj wodę i energetyczne przekąski. Nigdy nie wiesz, co czeka Cię na górskim szlaku, Być może będziesz musiał tam zostać dłużej, niż przewidywałeś. Energetyczne batony również dodadzą Ci siły, gdy będziesz zmęczony. Nigdy nie zapominaj o wodzie, szczególnie w upalne dni. Podczas ekstremalnego wysiłku pocimy się o wiele bardziej, dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów. To również zmniejszy prawdopodobieństwo udaru, czy wycieńczenia z powodu odwodnienia.

Możesz też zajrzeć na obszary Małopolski, gdzie również znajdują się fantastyczne miejsca na piesze wędrówki. Poznaj je wszystkie na www.malopolski.pl!