Niezwykłe letniska: Zawoja

Ten ważny ośrodek turystyczny to nie tylko największa wieś w Polsce, ale i jedna z najchętniej odwiedzanych przez miłośników gór miejscowości. Zawoja to doskonałe miejsce na letnie wczasy oraz na zimowe ferie, a na jej terenie nikt na nudę nie będzie mógł narzekać. Zawoja to świetne zagospodarowanie i tanie noclegi. To również piękne położenie i wiele atrakcji związanych zarówno z kulturą, jak i z przyrodą. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na turystów?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej wsi i jej najbliższej okolicy?

Atrakcje turystyczne Zawoi mają różnorodny charakter. Wielkim walorem tej wsi jest klimat oraz piękne otoczenie. Liczne szlaki piesze, rowerowe, narciarskie oraz konne sprawiają, że można tu urządzać wspaniałe wycieczki po górach i dolinach. Wielkim walorem jest bliskość Babiej Góry, która przyciąga miłośników przyrody zarówno utworzonym w latach 50-tych XX parkiem narodowym, jak i powołanym do życia dwie dekady później rezerwatem biosfery. Jeśli chcesz jednak mieć nocleg bliżej Babiej Góry, to możesz sprawdzić dostępne noclegi i sposoby rezerwacji na GoryInfo.pl. Dodajmy, że dzięki przyrodniczym walorom i górskiej okolicy stała się Zawoja miejscowością turystyczną o ogromnym znaczeniu.

Niezwykła architektura

Turystów zachwyca tu również piękno architektury. Knajpa Zawojanka, Dworzec Babiogórski oraz drewniany kościół św. Klemensa to ważne atrakcje, których w trakcie wycieczki do Zawoi nie można pominąć. Zachwycić też może niewielki skansen, którym może się pochwalić Zawoja Markowe. To skansen im. J. Żaka, na terenie którego można zobaczyć kilka ciekawych budynków, typowych dla architektury Górali Babiogórskich. Urządzona w nich wystawa pozwala poznać przede wszystkim dzieje turystyki w rejonie Babiej Góry, a kolekcja dawnego sprzętu turystycznego jest jedną z najważniejszych atrakcji tego miejsca. Pobliski gmach, znany przede wszystkim jako siedziba Dyrekcji BPN, również ma się czym pochwalić. Tam czeka na turystów ciekawe muzeum, w którym prezentowane są przede wszystkim walory Babiej Góry oraz eksponaty, które pozwalają poznać bogactwo tutejszej fauny i flory. Te wspaniałe atrakcje turystyczne sprawiają, że Zawoja jest miejscem znanym i bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, dla których ważną formą spędzania czasu są wycieczki górskie oraz zdobywanie wiedzy na temat górskiej przyrody i kultury.