Podziemne skarby z Sudetów – Jaskinia Niedźwiedzia

Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce oraz atrakcją, której w trakcie wycieczki na Śnieżnik nie można pominąć. Jaskinia Niedźwiedzia może oczarować każdego, a prowadząca przez nią trasa turystyczna urzeka swym pięknem. Co warto wiedzieć na jej temat?

Jak zaplanować wycieczkę do Jaskini Niedzwiedzia?

Najlepszym punktem wypadowym dla tych, którzy chcą zwiedzić tą jaskinię, jest Kletno – niewielka miejscowość, która doskonale sprawdza się jako letnisko. Można tu bez problemów znaleźć tanie noclegi oraz skorzystać z licznych atrakcji. W Kletnie czeka ciekawe Muzeum Ziemi oraz kopalnia uranu, której zwiedzenie może się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą.

Najważniejszym celem wycieczki w rejonie Kletna jest jednak Jaskinia Niedźwiedzia, do której należy sobie zarezerwować wejście ze znacznym wyprzedzeniem. Dlaczego tutejsza trasa turystyczna cieszy się tak wielkim zainteresowaniem?

Jaskinia Niedźwiedzia – niezwykłe odkrycie

Jaskinia ta zasługuje na uwagę z kilku względów. Już same okoliczności jej odkrycia mogą wzbudzić sporo emocji. Wejście do tej jaskini odkryte zostało w 1966 roku, podczas prac w wyrobisku Kletno III. Pierwszym pomieszczeniem, które udało się dokładniej zbadać, była Sala Niedźwiedzia.

Jej nazwa wiąże się z faktem, iż odkryto tu sporą ilość kości dużych ssaków, w tym niedźwiedzia jaskiniowego. Szybko doceniono wartość tego miejsca, dzięki czemu jeszcze w 1966 roku prace w wyrobisku zostały wstrzymane. Po wieloletnich badaniach jaskinię udało się przystosować do potrzeb turystów, a otwarta tu w 1983 roku trasa turystyczna jest obecnie jedną z najbardziej popularnych tras podziemnych w Polsce.

Najważniejsze wiadomości na temat Jaskini Niedźwiedziej

Jaskinia ta jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Jest to jednocześnie jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. znana długość sal i korytarzy wynosi tu łącznie około 5 km długości, a głębokość – 100 metrów. Choć turyści mogą zwiedzić tylko niewielki fragment jaskini, pokonanie tej trasy turystycznej każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Sudety są miejscem, które obfituje w niesamowite atrakcje turystyczne. Więcej artykułów na temat interesujących atrakcji z Sudetów znajdziesz w serwisie https://www.sudecki.pl.

Dumą tej jaskini jest niezwykle bogata szata naciekowa. Wielka Szczelina, Salka przy Progu Ryżowym, Sala Niedźwiedzia Jaskiniowego, Korytarz Człowieka Pierwotnego czy Stare Partie Wrocławskie (nazwane tak na cześć swych odkrywców – naukowców z Wrocławia) – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tutaj spotkać. To dzięki nim spacer po tej jaskini staje się niezapomnianą przygodą oraz wyjątkową lekcją przyrody i historii zarazem.

Podsumowanie – Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia jest miejscem wyjątkowym, któremu w czasie wycieczki w Sudety z pewnością warto poświęcić swój czas. Niezwykła szata naciekowa, piękna okolica oraz ciekawa ekspozycja – wszystko to sprawia, że zwiedzenie tutejszej trasy podziemnej zmieni się w wyjątkową przygodę.