Różnica pomiędzy trekkingiem a zwykłą wędrówką po górach

Trekking zazwyczaj trwa kilka dni. Są to długie trasy podzielone na etapy, które rozpoczynają się i kończą w schronisku górskim lub biwaku. Wędrówki nie trwają dłużej niż jeden dzień. Aktywność zaczyna się i kończy w tym samym punkcie.

Celem trekkingu jest przygoda. Trasa przekracza zdefiniowane odcinki. Ścieżka czasami znika i prowadzi do ukrytych i niezatłoczonych miejsc. Pozwala to na bardziej autentyczne zanurzenie się w środowisku naturalnym. W przypadku wędrówek ścieżki i szlaki są przejrzyste i odpowiednio oznakowane. Są to zwykle uczęszczane trasy a nierówności są łagodniejsze.

Rodzaj trasy, czas jej trwania, nachylenie to czynniki, które są charakterystyczne dla trekkingu. Alpinista stojący w obliczu trekkingu o średnim lub wysokim stopniu trudności będzie potrzebował minimum doświadczenia lub przynajmniej dobrego przygotowania fizycznego. Zwykła wędrówka po szlaku turystycznym ma na celu cieszyć się otoczeniem przy niewielkim wysiłku.

Łanuchy górskie

Podczas zwyklej wędrówki turysta nie zabierze ze sobą więcej, co jest niezbędne do przejścia podczas wędrówki trwającej jeden dzień: wodę, jedzenie, wygodną i oddychającą odzież, ochronę przed deszczem, krem do opalania, itd.

Kiedy aktywność trwa kilka dni i przechodzisz przez obszary, które nie są zbytnio osłonięte, będziesz musiał rozszerzyć listę. Osoba uprawiające trekking może potrzebować materiałów takich jak: kompas, sprzęt biwakowy, odzież na zmianę, nakrycia głowy, śpiwór do schronisk górskich, itd.