Skarby Gór Sowich: składany most Baileya w Walimiu

W Górach Sowich nie brak ciekawych zabytków techniki oraz ciekawych pamiątek z czasów II wojny światowej. Kto chce nacieszyć się ich widokiem, ten w czasie wycieczki po tej części Sudetów koniecznie powinien odwiedzić Walim. Tu na wyróżnienie zasługują wydrążone przez Niemców w czasie wojny sztolnie oraz sąsiadujący z nimi składany most Baileya.

Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Składany most Baileya to ciekawy zabytek techniki, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. To cenny przykład militarnej inżynierii, dzięki któremu turyści mogą bezpiecznie przedostać się nad potokiem Walimka do słynnych Sztolni Walimskich. Most ten pochodzi z 1943 roku i ma ogromną wartość – nie tylko dla miłośników historii. Warto dodać, że równie wiekowy most znajduje się też niedaleko Sosnowca – historię sprawdzimy i więcej informacji o nim otrzymamy na SosnowiecInfo.pl. Wiadomo, że z walimskiego mostu najpierw korzystały wojska amerykańskie podczas walk w Afryce Północnej, następnie –wojska aliantów w czasie operacji D-Day.

Po wojnie most ten został podarowany polskim żołnierzom, przy czym jego najważniejszymi użytkownikami byli saperzy z Leszna. Z czasem ten cenny zabytek trafił w miejsce, w którym sprawdza się idealnie. Ten składny, przenośny most, to ciekawa pamiątka. Zbudowany z niewielkich i lekkich segmentów, był jednym z tych rozwiązań, z których w czasie II wojny światowej korzystano z powodzeniem na wielu frontach. Dziś jest wspaniałą atrakcją dla tych turystów, którzy Walim odwiedzają ze względu na tutejsze pamiątki z czasów II wojny światowej. To skarb, któremu w czasie wycieczki po Górach Sowich z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.