Babia Góra okiem przyrodników

Babia Góra

Babia Góra to wspaniały szczyt, który dla wielu miłośników aktywnego wypoczynku stanie się wyjątkowo ciekawym celem wycieczki pieszej. Kuszą tu nie tylko piękne widoki, ale i przyrodnicze skarby, dzięki którym masyw Babiej Góry został objęty ochroną przyrody jako Babiogórski Park Narodowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Na jakie przyrodnicze atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po jego terenie?

Historia Babiogórskiego Parku Narodowego

Babiogórski Park Narodowy został oficjalnie utworzony w 1954 roku, choć pierwsze kroki w tym kierunku podejmowano już w okresie międzywojennym. W 1977 roku obszar tego parku został dodatkowo wyróżniony wpisem na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO, dzięki czemu turyści zaczęli okazywać mu jeszcze większe zainteresowanie. Piękne rezerwaty znajdujące się na liście UNESCO znajdziemy w całej Polsce. Znajdują się one np. koło Przemyśla. Co dokładnie tam znajdziemy? Możesz sprawdzić to na portalu https://eprzemysl.pl/.

Dlaczego warto się tu wybrać?

Masyw Babiej Góry to przede wszystkim jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Beskidach. Sama Babia Góra (1725 m. n. p.m.) jest najwyższym szczytem w Beskidach, a jej potężny masyw widoczny jest z daleka. Nie brak tu ostrych podejść i osuwisk, nie brak też elementów krajobrazu, które są kojarzone raczej z wysokimi górami. Masyw ten zachwyca nie tylko swą rzeźbą, ale i szatą roślinną. W reglu dolnym można podziwiać piękne zbiorowiska buczyny karpackiej oraz bory jodłowo-świerkowe.

Regiel górny został zdominowany przez bory świerkowe, natomiast nad nim można podziwiać takie ciekawostki, jak zbiorowiska kosodrzewiny oraz alpejskie murawy. Wśród tych roślin babiogórskich, które są wyjątkowo cennymi skarbami, znajdują się rogownica alpejska oraz okrzyn jeleni, który stał się symbolem parku. To właśnie dzięki nim Babia Góra staje się tak atrakcyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika botaniki. A co ze zwierzętami? Wśród mieszkańców tego parku narodowego pojawiają się doskonale znane nam zwierzęta leśne: niedźwiedzie, dziki, jelenie oraz sarny. Można się tu również spotkać z borsukami, rysami oraz wilkami.

Jak planować wycieczki na teren Babiogórskiego Parku Narodowego? Dobrym punktem wypadowym w masyw Babiej Góry jest Zubrzyca Górna, choć najwięcej szlaków turystycznych prowadzi na ten szczyt z Zawoi. Ta duża wieś letniskowa może się pochwalić doskonałym zagospodarowaniem, dzięki czemu tanie noclegi na jej terenie można znaleźć o każdej porze roku.